Jump to content

Emblema e Katarit

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Emblema kombëtare e Katarit (arabisht: شعار قطر) është një nga simbolet zyrtare të shtetit të Katarit (arabisht: دولة قطر, romanizuar: Dawlat Qatar). Emblema u miratua gjashtë vjet pas përfundimit të protektoratit britanik,[1] me pavarësinë e fituar si një vend nën Sheikh Ahmad bin Ali Al Thani,[2] dhe u projektua nën sundimin e Emirit të Katarit Khalifa bin Hamad Al Thani në vitin 1976.[2]

Versioni i fundit i stemës kombëtare u zbulua më 15 shtator 2022 në Muzeun Kombëtar të Katarit. Emblema e re përmban simbolet historike të Katarit - shpata e themeluesit, palmat, deti dhe varka tradicionale - të gjitha në ngjyrë gështenjë të vendosur në një sfond të bardhë.[3]

Interpretimi zyrtar i publikuar nga Amiri Diwan (organi sovran dhe zyra administrative)[4] është si më poshtë.[2]

Stema e Shtetit të Katarit përshkruan një sërë kuptimesh dhe vlerash të konotacioneve të ndryshme gjeografike dhe kulturore. Ai pasqyron një ndërfaqe ndërvepruese dhe harmonike midis jetëve të egra dhe detare. Ajo përshkruan gjithashtu lartësinë e pemës së palmës dhe ndjenjën e saj të dhënies, kujtimin e shpatave më të fuqishme arabe, ndjenjën e dinjitetit dhe strehës së sigurt.

— Amiri Diwan, Stema e Shtetit të Katarit

Versioni i mëparshëm (1976–2022)[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Stema e mëparshme e Katarit

Stema e mëparshme kombëtare tregon dy shpata të kryqëzuara, të bardha, të lakuara në një rreth të verdhë. Midis shpatave ka një varkë me vela (Dhow) që lundron mbi valët blu dhe të bardha pranë një ishulli me dy palma. Rrethi është i rrethuar nga një rreth shtesë, i cili ndahet horizontalisht midis dy ngjyrave të flamurit. Në pjesën e bardhë, emri i shtetit të Katarit është i shkruar me të zezë dhe në arabisht, ndërsa në pjesën ngjyrë kafe, emri zyrtar i vendit shkruhet me një font të bardhë të vjetër anglez.

Ndikimi i dizajnit nga Flamuri i Katarit[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Unaza e jashtme e stemës është në thelb flamuri i Katarit. Ky dizajn u ndryshua disa herë gjatë historisë së Katarit dhe ka qenë i njëjtë që nga viti 1960, kur ndryshimi përfundimtar ndodhi nën sundimin e Sheikh Ali bin Abdullah Al Thani.[5] Kjo pasoi me njohjen e pavarësisë së Katarit nga SHBA në vitin 1971.[6] Katari u bë një prodhues aq i madh i kësaj ngjyre saqë në Lindjen e Mesme quhej "Katari gështenjë".[1] E njëjta ngjyrë gështenjë përdoret në emblemën e aureolës së jashtme, dhow dhe palmave.

Flamuri i Katarit ka nëntë pika në pikën e ndarjes midis të bardhës dhe ngjyrës kafe, dhe emblema përdor këto nëntë pika në secilën anë të aureolës së jashtme.[2] Këto nëntë pika nënkuptojnë prezantimin e Katarit si anëtari i 9-të i "Emiratet e Pajtuara" në vazhdën e traktatit Katar-Britanik të vitit 1916.[7] Nga viti 1972 - 2002, flamuri i Bahreinit kishte tetë pika[8] dhe vizualisht i ngjante flamurit të Katarit, megjithatë Bahreini më vonë ndryshoi flamurin e tyre për të pasur pesë pika në vend të tetë, për të simbolizuar pesë shtyllat e Islamit.[7] Flamuri origjinal i ngjante më tej një nuance të kuqes, dhe përfshirja e shiritit të bardhë besohet të jetë një direktivë britanike gjatë kohës së protektoratit.[9]

Përdorimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Flamuri dhe emblema e Katarit, e shfaqur mbi hyrjen e Ambasadës së Katarit në Paris.

Stema e Katarit përdoret në të gjitha departamentet e qeverisë dhe në dokumentet zyrtare, shenja e saj është një simbol i autoritetit dhe fuqisë së përdorur nga organe të ndryshme të qeverisë. Stema ka praninë e autoriteteve statutore dhe jostatutore të përfshira. Stema aktuale e Katarit mund të gjendet në pjesën e përparme të pasaportës së Katarit, certifikatave të lindjes, disa dokumenteve zyrtare universitare dhe dokumenteve të tjera jozyrtare të përdorura në të gjithë shtetin.

Për më tepër, emblema është e shtypur në kartëmonedhat rijal të Katarit dhe është e stampuar në monedhat Hamad dhe Tamim.[10]

Pjesë të ndryshme të stemës përdoren herë pas here në mënyrë të pavarur në degë të ndryshme qeveritare. Dy shiritat e kryqëzuar përdoren në Forcat e Armatosura të Katarit për llojet e gradave ushtarake të shtetit.[11] Sipas shenjave të rangut të shteteve, zyrtarët e rangut më të lartë në Marinën dhe Forcat Ajrore janë ata me dy shiritat e kryqëzuar të marrë nga emblema.[12][13]

Në vitin 2022, Zyra e Komunikimit të Qeverisë krijoi një ekip të Aseteve të Markës Qeveritare të dedikuar për të ndihmuar të gjitha entitetet qeveritare në adoptimin e identitetit të ri të markës qeveritare.[14]

Shiko gjithashtu[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ a b Zahlan, Rosemarie Said (1979). The creation of Qatar (në anglisht). Harper & Row Publishers, Taylor & Francis. fq. 20–25.
 2. ^ a b c d "Key Facts and Information About the State of Qatar | The Amiri Diwan". www.diwan.gov.qa (në anglisht). Marrë më 2020-11-18.
 3. ^ Newspaper, The Peninsula (2022-09-15). "New emblem for State of Qatar unveiled". thepeninsulaqatar.com (në anglisht). Marrë më 2022-09-16.
 4. ^ Diwan, Amiri. "About Amiri Diwan". www.diwan.gov.qa (në anglisht). Marrë më 2020-11-22.
 5. ^ Crampton, W.G. (1989). The complete Guide to flags (në anglisht). Gallery books. fq. 78–79.
 6. ^ "A Guide to the United States' History of Recognition, Diplomatic, and Consular Relations, by Country, since 1776: Qatar". Office of the Historian (në anglisht). Marrë më 2020-12-18.
 7. ^ a b "The World Factbook — Central Intelligence Agency" (në anglisht). 2017-07-01. Arkivuar nga origjinali më 2017-07-01. Marrë më 2020-12-06.
 8. ^ Complete flags of the world (në anglisht) (bot. New). London. 2014. ISBN 978-1-4093-5371-3. OCLC 876288922.{{cite book}}: Mirëmbajtja CS1: Mungon shtëpia botuese te vendodhja (lidhja)
 9. ^ "Qatar Protectorate". www.britishempire.co.uk (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 2001-03-04. Marrë më 2021-01-02.
 10. ^ "Monetary System in Qatar Historical Background". www.qcb.gov.qa (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 2009-04-26. Marrë më 2021-01-15.
 11. ^ "Rank Insignia State of Qatar". www.uniforminsignia.org (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 2017-11-16. Marrë më 2021-01-14.
 12. ^ "RANK INSIGNIA - NAVY & COAST GUARD OF QATAR". www.uniforminsignia.org (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 2017-11-16. Marrë më 2021-01-14.
 13. ^ "RANK INSIGNIA - AIR FORCES & AVIATIONS OF QATAR". www.uniforminsignia.org (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 2017-11-16. Marrë më 2021-01-14.
 14. ^ "The State of Qatar Launches a New National Emblem". Government Communications Office (në anglisht). Marrë më 2022-09-16.