Floreta Faber

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Floreta Faber e lindur në Shkodër, Shqipëri, është ambasadorja Shqiptare në Shtetet e Bashkuara. [1] Ajo është diplomuar në Universitetin e Tiranës, Fakulteti i Ekonomisë, në sferën e Qarkullimit në vitin 1990. Nga viti 1993 deri në vitin 1995 ajo studjoi Master dy-vjeçar të Programit të Shkencës për Marketing Ndërkombëtar dhe Strategjinë në Shkollën e Norvegjisë e Menaxhimit në Oslo, Norvegji, duke përfshirë një periudhë si studente në Universitetin Shtetëror të Uashingtonit, në Washington në SHBA. Diploma Master e saj në Marketing dhe Menaxhim Operacional është dhënë nga Universiteti MB, në Shqipëri. Ajo ka ndjekur disa programe ekzekutive dhe trajnime, të tilla si Programi Ndërkombëtar Visitor Leadership i Departamentit të Universitetit të Bashkuara dhe të Harvardit, duke u fokusuar në programet e udhëheqjes, marrëdhënieve ndërkombëtare dhe diplomacisë, të menaxhimit, negociatave, llogaridhënies në qeverisje, protokollet shtetërore, dhe zhvillimi i biznesit.

Znj.Floreta Faber ka punuar si Drejtore Ekzekutiv e Odës Ekonomike Amerikane në Shqipëri që nga hapja e saj në vitin 2000. Në këtë kapacitet Mrs Faber ka punuar ngushtë me përfaqësuesit e organizatave ndërkombëtare qeverisë amerikane shqiptare dhe BE-së, Evropë dhe më gjerë. Ajo ka qenë e rëndësishme për vetë organizatën dhe në zhvillimin e funksioneve si kapacitet për përfaqësim e komunitetit të biznesit në Shqipëri. Përvoja e punës çoi atë për t'u bërë e njohur si eksperte në disa fusha, si: marrëdhëniet me publike dhe qeverinë; lehtësimin e tryeza të rrumbullakëta dhe negociatat; menaxhimin e organizatave drejt suksesit ; avokimit në nivelet më të larta të qeverisë, organizatave ndërkombëtare dhe qarqet diplomatike; duke luajtur një rol të madh në sjelljen e përvojave ndërkombëtare amerikane dhe të tjera për mjedisin shqiptar. Ajo dallohet për integritetin e lartë dhe të njohur për aftësitë e saj të komunikimit.

Znj Floreta Faber është e martuar me Dr. Edmond Faber, kirurg të enëve të gjakut; ata kanë një vajzë Kesli (lindur në 2000) dhe një djalë Klint (lindur në 2003). [2]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Albeu.com - Floreta Faber is officially the new ambassador to the US". albeu.com. Arkivuar nga origjinali origjinali më 25 shtator 2020. Marrë më 9 shkurt 2017. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ "CV of new Albanian Ambassador". Albanian Ministry of Foreign Affairs. Arkivuar nga origjinali origjinali më 27 qershor 2015. Marrë më 9 shkurt 2017. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)