Florian Marku

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Florian Marku
Lindur (1992-09-29) 29 shtator 1992 (31 vjeç)
Lushnjë, Shqipëri
Emër tjetër
 • TNT
 • Mbreti Shqiptar
Gjatësia1.74 m (5 ft 9 in)
NjësiaPeshë e leht
Duke luftuarLondër, Angli
Vitet veprore
 • 2016–2017 (MMA)
 • 2018–prezent (Boks)
Rekordet në Boksin Profesional
Tërësia12
Fitoret11
Nga nokaut7
Humbjet0
Barazimet 1
Rekordet në artet marciale të përziera
Tërësia3
Fitoret3
Nga nokaut1
Nga paraqitjet2
Humbjet0
Të dhëna të tjera
Rekordet në Boks nga BoxRec
Rekord i arteve marciale të përziera nga Sherdog

Florian Marku (lindur më 29 shtator 1992) është një boksier profesionist shqiptar dhe ish-kikboksier dhe artist i përzier luftarak. Ai mban titullin IBF International në peshën e lehtë që nga shtatori 2021.

Karriera profesionale në boks[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Marku bëri debutimin e tij profesional më 1 dhjetor 2018, duke shënuar një fitore në raundin e parë me nokaut teknik(TKO) kundër Nikola Janicievic në Beste Event Halle në Ulm, Gjermani. [1]

Në nëntor 2020, pasi përpiloi një rekord prej 7–0 (5 KO), ai nënshkroi një kontratë promovuese me Matchroom SportEddie Hearn . [2] Muajin pasues, Marku u përball me Jamie Stewart në The SSE Arena në Londër. Ndeshja shërbeu si pjesë e nënshkrimit për Anthony Joshua vs. Kubrat Pulev dhe u transmetua drejtpërdrejt në Sky Sports Box Office . Në një përleshje që pa Markun që e hodhi kundërshtarin e tij në kanavacë me një grusht në trup në raundin e dytë, rezultati u shpall në mënyrë të diskutueshme si barazim, me gjyqtarin Marcus McDonnell që shënoi meçin 76–76. [3] [4]

Marku u kthye në The SSE Arena për luftën e tij të radhës, duke u përballur me Rylan Charlton më 20 shkurt 2021. Marku boksoi mirë dhe kontrolloi shumë luftën, por pësoi një goditje në raundin e gjashtë nga dora e djathtë nga Charlton, Marku vazhdoi të sigurojë një TKO të raundit të tetë pasi nga këndi i Charlton u hodh në peshqir pasi sulmi i tyre ishte në fund të një sulmi të vazhdueshëm nga Marku. [5]

Marku ishte planifikuar të sfidonte kampionin ndërkombëtar të IBF në peshën e lehtë, Maxim Prodan, më 7 gusht 2021 si pjesë e kampit luftarak të Matchroom, [6] por lufta u shty kur Marku pësoi një dëmtim. Më 25 gusht, u njoftua se ndeshja do të zhvillohej tani më 25 shtator në stadiumin e Tottenham Hotspur në përballjen e Anthony Joshua vs. Oleksandr Usyk të cilin e fitoi me vendim të ndarë pas 10 raundeve ndaj Maxim Prodanit . [7]

Professional boxing record[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Përmbledhje e statistikave profesionale
13 luftime 12 fitore 0 humbje
Me knockout 7 0
Me vendim 5 0
Brazime 1
Nr. Resultati Rekordi Kundërshtari Tipi Raundi, koha Data Lokacioni Shënime
13 Fitore 12–0–1 Miguel Parra Ramirez PTS 10 25 Gusht 2022 Air Albania Stadium, Tiranë, Shqipëri Për titullin e përkohshëm të peshës së lehtë WBC Silver
12 Fitore 11–0–1 Chris Jenkins TKO 4 (10), 1:41 2 Prill 2022 Vertu Motors Arena, Newcastle, Angli Ruajti titullin ndërkombëtar të IBF në peshën e lehtë
11 Fitore 10–0–1 Jorick Luisetto PTS 8 20 Nëntor 2021 The SSE Arena, Londër, Angli
10 Fitore 9–0–1 Maxim Prodan SD 10 25 Shtator 2021 Stadiumi I Tottenham Hotspur, Londër, Angli Fitoi titullin ndërkombëtar IBF pesha e lehtë
9 Fitore 8–0–1 Rylan Charlton TKO 8 (10), 2:18 20 Shkurt 2021 The SSE Arena, Londër, Angli
8 Barazim 7–0–1 Jamie Stewart PTS 8 12 Dhjetor 2020 The SSE Arena, Londër, Angli
7 Fitore 7–0 Muma Mweemba TKO 1 (6), 1:41 10 Nëntor 2020 BT Sport Studio, Londër, Angli
6 Fitore 6–0 Nathan Bendon PTS 6 13 Dhjetor 2019 Ice Planet, Altrincham, Angli
5 Fitore 5–0 Miroslav Serban PTS 6 20 Shtator 2019 indigo at The O2, Londër, Angli
4 Fitore 4–0 Tommy Broadbent KO 4 (4), 2:32 13 Korrik 2019 The O2 Arena, Londër, Angli
3 Fitore 3–0 Jan Marsalek KO 1 (6), 2:18 27 Prill 2019 York Hall, Londër, Angli
2 Fitore 2–0 Ivan Godor TKO 2 (4), 1:01 23 Mars 2019 York Hall, Londër, Angli
1 Fitore 1–0 Nikola Janicievic TKO 1 (4), 2:14 1 Dhjetor 2018 Beste Event Halle, Ulm, Gjermani


Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ "BoxRec: Florian Marku vs. Nikola Janicievic". BoxRec (në anglisht). Marrë më 23 shkurt 2021.{{cite web}}: Mirëmbajtja CS1: Gjendja e adresës (lidhja)
 2. ^ "Florian Marku: Albanian welterweight signs with Eddie Hearn's Matchroom Boxing". Sky Sports (në anglisht). 27 nëntor 2020. Marrë më 23 shkurt 2021.{{cite web}}: Mirëmbajtja CS1: Gjendja e adresës (lidhja)
 3. ^ Benson, Michael (12 dhjetor 2020). "'Are you joking?' - Angry Albanian Florian Marku goes on stunning rant after draw". talkSPORT (në anglisht). Marrë më 23 shkurt 2021.{{cite web}}: Mirëmbajtja CS1: Gjendja e adresës (lidhja)
 4. ^ Dixon, Tris (12 dhjetor 2020). "Joshua-Pulev undercard action: Welterweight Florian Marku held to controversial draw by Jamie Stewart". The Ring (në anglisht). Marrë më 23 shkurt 2021.{{cite web}}: Mirëmbajtja CS1: Gjendja e adresës (lidhja)
 5. ^ Lewis, Ron (20 shkurt 2021). "Florian Marku Gets Off The Floor, Stops Rylan Charlton in Eight". BoxingScene.com (në anglisht). Marrë më 23 shkurt 2021.{{cite web}}: Mirëmbajtja CS1: Gjendja e adresës (lidhja)
 6. ^ "Matchroom Fight Camp 2: Who is fighting? What are the main events? Dates, how to watch and more info | DAZN News Canada". DAZN (në anglisht). Marrë më 2021-08-26.
 7. ^ "Joshua vs Usyk: Lawrence Okolie, Callum Smith and Campbell Hatton added to bill". www.britishboxingnews.co.uk (në anglisht). Marrë më 2021-08-26.{{cite web}}: Mirëmbajtja CS1: Gjendja e adresës (lidhja)