Fobosi

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
(Përcjellë nga Fobos)
Shko te: navigacion, kërko
Fobosi

Fobosi (ose marsi I) është njëri prej dy satelitëve natyrorë të planetit mars, sateliti tjetër është Deimosi (tmerri). Fobosi ka marrë emrin nga i biri dhe përcjellësi i perëndisë greke të luftës Ares (latinisht mars). Ishte shkecëtari amerikan Asaph Hall ai, që e zbuloi në vitin 1877.