Forcat e Armatosura Norvegjeze

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Stema e Norvegjisë

Forcat e Armatosura Norvegjeze është organizata ushtarake përgjegjëse për mbrojtjen e Norvegjisë. Ato përbëhen nga pesë degë, Ushtria Norvegjeze, Marina Mbretërore Norvegjeze, e cila përfshin Rojet Bregdetare, Forcat Ajrore Mbretërore Norvegjeze, Gardën e Kombëtare dhe Forcën e Mbrojtjes Kibernetike Norvegjeze si dhe disa departamente të përbashkëta.

Forca ushtarake në kohë paqeje është rreth 17.185 personel duke përfshirë personelin ushtarak dhe civil, dhe rreth 70.000 gjithsej me personelin aktual ushtarak, rekrutët dhe Gardën e Brendshme Norvegjeze në mobilizim të plotë.

Ndër anëtarët evropianë të NATO-s, shpenzimet ushtarake prej 7.2 miliardë dollarësh janë më të lartat për kokë banori.[1]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Norwegian Armed Forces", Wikipedia (në anglisht), 2022-12-18, marrë më 2022-12-20