Jump to content

Forcat e Armatosura të Afganistanit

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Forcat e Armatosura Afgane, zyrtarisht Forcat e Armatosura të Emirateve Islamike të Afganistanit, (Dari: نیروهای مسلح امارت اسلامی افغانستان)[1] referuar edhe si Forcat e Armatosura të Emirateve Islamike, është ushtria e Afganistanit, e komanduar nga qeveria talebane nga viti 1997 deri në 2001 dhe që nga gushti 2021. Sipas Ministrisë së Mbrojtjes së Afganistanit, fuqia punëtore e saj totale është 170,000.

Talibanët krijuan versionin e parë të forcave të armatosura të Emirateve në vitin 1997, pasi morën përsipër Afganistanin pas përfundimit të Luftës Civile të Afganistanit, e cila u ndez midis vitit 1992 dhe vitit 1996. Megjithatë, versioni i parë i forcave të armatosura u shpërbë në vitin 2001 pas rënies së qeverisë së parë talebane pas pushtimit të Afganistanit nga Shtetet e Bashkuara. U rivendos zyrtarisht më 8 nëntor 2021 pas fitores së talebanëve në luftën e Afganistanit më 15 gusht 2021 pas rimarrjes së Kabulit dhe rënies së Republikës Islamike të Afganistanit të mbështetur nga SHBA-ja dhe Ushtrisë Kombëtare Afgane në tërësi, me rikrijimin të Emiratit Islamik të Afganistanit pas 20 vitesh jashtë pushtetit.

  1. ^ Stampa:Cite tweet