Forcat e Armatosura të Bosnjës dhe Hercegovinës

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Versioni i prerë i amblemës/stemës zyrtare të Forcave të Armatosura të Bosnjë-Hercegovinës.

Forcat e Armatosura të Bosnje dhe Hercegovinës (serbo-kroatisht: Oružane snage Bosne i Hercegovine) është forca ushtarake e Bosnje dhe Hercegovinës. Forcat e armatosura të BiH u bashkuan zyrtarisht në 2005 dhe përbëhen nga dy ushtri themeluese: Ushtria Boshnjako-Kroate e Federatës së Bosnjë dhe Hercegovinës (VFBiH) dhe Ushtria Serbe e Bosnjës e Republika Srpska (VRS).

Ministria e Mbrojtjes e Bosnjë-Hercegovinës, e themeluar në vitin 2004, është përgjegjëse për Forcat e Armatosura të Bosnjë-Hercegovinës.

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]