Forcat e Armatosura të Tailandës

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Forcat e Armatosura Mbretërore Thajlandeze (FAMT) janë forcat e armatosura të Mbretërisë së Tajlandës.

Komandanti më i lartë i FAMT-së është Mbreti i Tajlandës. [1] Forcat e armatosura mbretërore tajlandeze drejtohen nga Ministria e Mbrojtjes e Tajlandës, e cila drejtohet nga ministri i mbrojtjes dhe komandohet nga Shtabi i Forcave të Armatosura Mbretërore Thai, i cili nga ana e tij drejtohet nga Shefi i Forcave të Mbrojtjes. Komandanti i Përgjithshëm i Ushtrisë Mbretërore Thai konsiderohet pozicioni më i fuqishëm në Forcat e Armatosura Thai. [2]

Dita e Forcave të Armatosura Mbretërore Tajlandeze festohet më 18 janar për të përkujtuar fitoren e Mbretit Naresuan i Madh në betejën kundër mëkëmbësit të Birmanisë në vitin 1593. [3]

  1. ^ Chapter 2 of the 2007 Constitution of Thailand.
  2. ^ "Apirach set to become Army chief in military appointments". The Nation. 20 korrik 2018. Arkivuar nga origjinali më 19 korrik 2018. Marrë më 20 korrik 2018. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Mirëmbajtja CS1: Datë e përkthyer automatikisht (lidhja)
  3. ^ "เรื่อง การเปลี่ยนแปลงวันกองทัพไทย". Secretariat of the Cabinet website (në tajlandisht). Marrë më 1 qershor 2019.