Forcat e Mbrojtjes të Estonisë

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Stema e Forcave të Mbrojtjes të Estonisë.

Forcat e Mbrojtjes së Estonisë (estonisht: Eesti Kaitsevägi) është forca ushtarake e bashkuar e Republikës së Estonisë. Forcat e Mbrojtjes së Estonisë përbëhen nga Forcat Tokësore të Estonisë, Marina Estoneze, Forcat Ajrore Estoneze dhe Liga e Mbrojtjes paraushtarake estoneze. Politika e mbrojtjes kombëtare synon të garantojë ruajtjen e pavarësisë dhe sovranitetit të shtetit, integritetin e zonës së tij tokësore, ujërave territoriale, hapësirës ajrore dhe rendit të tij kushtetues. Qëllimet e saj kryesore mbeten zhvillimi dhe ruajtja e një aftësie të besueshme për të mbrojtur interesat jetike të vendit dhe zhvillimi i forcave të mbrojtjes në një mënyrë që siguron ndërveprimin e tyre me forcat e armatosura të NATO-s dhe vendeve anëtare të Bashkimit Evropian për të marrë pjesë në gamën e plotë të misioneve. për këto aleanca ushtarake.[1]

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Estonian National Defence Policy". Arkivuar nga origjinali më 15 mars 2008. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)