Jump to content

Forma

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Forma e një objekti që ndodhet në hapësirë është pjesa e hapësirës të cilin e zen ky objekt, i përcaktuar me kufijtë e jashtëm të tij – duke mos e marrë parasysh ngjyrën, përmbajtjen apo materialin ose pozitën dhe orientimin por edhe përmasat.

Mathematikani David George Kendall formën e përkufizon kështu:[1]

Formë është çdo informacion gjeometrik i cili mbetet për një objekt nëse apstrakojmë pozitën madhësinë dhe rrotullimin e objektit.

.

  1. ^ Kendall, D.G. (1984). "Shape Manifolds, Procrustean Metrics, and Complex Projective Spaces". Bulletin of the London Mathematical Society. 16: 81 -- 121. {{cite journal}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)