Fort Wayne, Indiana

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Fort Wayne, Indiana
City of Fort Wayne
qytet
Flamuri i Fort Wayne, Indiana
Popullsia
 • Gjithsej253.691
Faqja zyrtarecityoffortwayne.org

Fort Wayne, Indiana (City of Fort Wayne) është një qytet në qarkun Allenshtetit federal Indiana Indiana, SHBA. Në Fort Wayne, Indiana jetojnë 253691 banorë (2010)[1], dhe dendësia e popullisë është 885.5 banor/km2 (2293.4 banorë/sq mi). Qyteti ka një sipërfaqe prej 287.05 km2 (110.83 sq mi) dhe lartësi mbidetare prej 247 m (810 ft).

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "American FactFinder". U.S. Census Bureau. Marrë më 2012-12-11. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 Commons: Fort Wayne, Indiana – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale