Fosco Becattini

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Fosco Becattini
Të dhënat personale
Data e lindjes16 mars 1925
Vendi i lindjesSestri Levante, Italy
Data e vdekjes14 dhjetor 2016
Gjatësia1,66 m (5 ft 5+12 in)
PozicioniMbrojtës
Karriera profesioniste*
VitetKlubiNdesh.(Gls)
1945–1961Genoa425(1)
Ekipi kombëtar
1949Italia2(0)
Ekipet e menaxhuara
1971-1972Sestri Levante[1]
1974-1975Sestri Levante[2]
* Ndeshjet dhe golat në nivelin profesionist, vetëm në ligën vendase .
† Ndeshje (Gola).

Fosco Becattini (16 mars 1925 – 14 dhjetor 2016)[3] ishte futbollistë dhe menaxher italianë.[4] Ai ka luajtur 12 sezone në skuadrën Genoa. Ai për herë të parë luajti në kombëtaren italien më 27 mars 1949.

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Almanacco illustrato del calcio 1972, edizioni Panini, pag. 310
  2. ^ Almanacco illustrato del calcio 1975, edizioni Panini, pag. 321
  3. ^ Genoa in lutto: è morto Fosco Becattini
  4. ^ Genoa in lutto: è morto Fosco Becattini