Jump to content

Fram

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Fram në Antarktikë gjatë ekspeditës së Roald Amundsen

Fram është një anije që u përdor në ekspeditat e rajoneve të Arktikut dhe Antarktikut nga eksploruesit norvegjez Fridtjof Nansen, Otto Sverdrup, Oscar Wisting, dhe Roald Amundsen midis 1893 dhe 1912. Ajo u projektua dhe u ndërtua nga ndërtuesi i anijeve Colin Archer për ekspeditën e Fridtjof Nansen.