Françeska Bonemajson Farrols

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Françeska Bonemajson Farrols
Të dhënat personale
Lindi më: 12 prill 1872
Lindi në: Barcelonë
Vdiq më: 1949
Kombësia: Spanjolle
Profesioni: Edukatore

Françeska Bonemajson Farrols Francesca Bonnemaison i Farriols (12 prill 1872 – 1949) ishte një edukatore spanjolle – katalunase dhe përkrahëse e arsimimit të femrave në Kataluni. Ajo themeloi Biblioteca Popular de la Dona (Biblioteka Popullore e Gruas), biblioteka e parë dhe e vetme për gra në Evropë, në Barcelonë në vitin 1909.

Biografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Banemajsoni u lind më 12 prill 1872 në Barcelonë. Babai i saj kishte origjinë franceze ndërsa nëna katalunase. Babai i saj ishte një biznesmen i pasur. Asaj iu dha një edukim i fortë fetar dhe ajo mësoi disa gjuhë të huaja. I pëlqente vizatimi dhe muzika.[1]

Në vitin 1893, në moshën 21 vjeçare, ajo u martua me Narcis Verdaguer i Callis, avokat dhe politikan. Ajo bashkëpunoi me atë në avokaturën e tij.[1]

Edukimi i femrave[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Bonemajsoni hartoi një projekt, Biblioteka Popullore e Grave dhe Instituti Kulturor , në vitin 1909 që të ndikojë në arsimimin e femrave dhe në punësimin e tyre. Ajo themeloi bibliotekën e vetme në Evropë për femra, Biblioteca Popular de la Dona (e cila më vonë u pagëzua me emrin Biblioteca Francesca Bonnemaison), në Sant Pere, Santa Caterina i la Ribera, Barcelonë.[2]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ a b "Francesca Bonnemaison". Uncajonrevuelto.com. 8 prill 2008. Marrë më 16 mars 2014.
  2. ^ "Institut Català de les Dones – La biblioteca popular Francesca Bonnemaison". Government of Catalonia. Marrë më 16 mars 2014.