Jump to content

Franco Sensi

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Francesco Sensi (29 korrik 1926 - 17 gusht 2008) lindi në Romë, ku ai ka jetuar gjatë gjithë jetës së tij në vendin kryeqytetas. Ai ka shërbyer një kohë si kryetar i bashksisë Visso, në qytetin ku familja e tij erdhi. Franco ka qenë për pesëmbëdhjetë vjet drejtori i përgjithshëm "Associazione Sportiva Roma (A.S. Roma)" deri në vdekjen e tij.

Ai u bë drejtor i klubit Romak në, maj 1993, bashkë me Pietro Mezzaroma, pastaj ai u bë menaxheri i vetëm i përgjithshëm i Romës më 8 nëntor, 1993.

Sukseset e Franco Sensi me Klubin Romak[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

A.S. Roma nën kryesin e tij fitoi një kampionat (2000/01), dy Super Cup(Italiane) (2001 dhe 2007), dhe dy Kupa italiane (2007 dhe 2008).

Rosella Sensi Vajza e tij tani është Drejtore e Përgjithshme e klubit A.S. Roma.