Frane Bulić

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Frane Bulić (4 tetor 1846 - 29 korrik 1934) ishte një arkeolog, historian dhe prift kroat.[1]

Vepra[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • Hrvatski spomenici u kninskoj okolici uz ostale suvremene Dalmatinske iz doba Narodne Hrvatske dinastije (Monumentet kroate në zonën e Kninit dhe Dalmaci nga koha e dinastive kombëtare kroate),
  • Palaca cara Dioklecijana u Splitu (Pallati i Perandorit Dioklecian në Split),
  • Stopama hrvatskih narodnih vladara (Hapat e sundimtarëve kombëtarë kroatë).

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Dan Frane for eternity" (në kroatisht). Arkivuar nga origjinali më 2008-09-26. Marrë më 2008-10-07.