Jump to content

Frank Chodorov

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Frank Chodorov

Frank Chodorov ishte një politolog dhe eseist amerikan, anëtar i Old Right (E Djathta e Vjetër), një grup ideologësh libertarë që ishin minarkistë, kundër çdo politike të jashtme ndërhyrëse në punët e shteteve të tjera, anti-imperialistë, dhe mëpastaj kundërshtarë të New Deal-it.[1]

Në nëntor të vitit 1944. Chodorov-i themeloi një të përmuajshme të quajtur “Analysis”, përshkruar si një “botim individualist – i vetmi i këtij lloji në Amerikë”. Në vitin 1951 u bashkua me të përjavshmen “Human Events”.

Në vitin 1953 Chodorov-i themeloi "Intercollegiate Society of Individualists" (ISI), me Wiilliam F. Buckley Jr. në rolin e presidentit.[1] Në vitet që pasuan ISI u bë tejet e rëndësishme, si një qëndër për grumbullimin e botimeve konservatore dhe të intelektualëve konservatorë të Amerikës.

Biografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Vepra[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • The Economics of Society, Government and State (1946)
  • One is a Crowd: Reflections of an Individualist (1952) (E-book.)
  • The Income Tax: Root of All Evil (1952) (E-book.)
  • The Rise & Fall of Society: An Essay on the Economic Forces That Underline Social Institutions (1959) (E-Book.)
  • Flight to Russia (1959)
  • Out of Step: The Autobiography of an Individualist (1962) (E-book.)
  • Fugitive Essays (1980) (OnLine Arkivuar 24 mars 2021 tek Wayback Machine.)

Shiko dhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime dhe shënime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ a b Ralph Raico: Neither the Wars Nor the Leaders Were Great Arkivuar 14 korrik 2011 tek Wayback Machine Mises.org

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]