Franz Jonas

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Franz Jonas
Franz Jonas.jpg
Presidenti i 7-të i Austrisë
9 qershor 1965 – 24 prill 1974
Paraardhësi: Adolf Schärf
Pasardhësi: Rudolf Kirchschläger
Të dhënat personale
Lindi më: 4 tetor 1899
Lindi në: Vjenë, Austri
Vdiq më: 24 prill 1974 (75 vjeç)
Kombësia: Austriak
Partia politike: Partia Social Demokrate e Austrisë

Franz Jonas (4 tetor, 1899, Vjenë – 24 prill, 1974), politikan Austriak dhe Presidenti i shtatë i Austrisë nga 1965 deri në 1974.