Jump to content

Freaky Fortune

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Freaky Fortune ishte një duo muzikor grek.

Freaky Fortune

Biografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Freaky Fortune është një duet muzikor grek i përbërë nga Nikolas Raptakis (lindur: Athinë, 30 Prill 1990) i cili ka marrë përsipër vokalin dhe Theofilos Pouzbouris i njohur gjithashtu si Teo Buzz (lindur: Athinë, 9 Shkurt 1991) i cili është producent i grupit dhe luan instrumente. Ata u bënë të njohur për botën e internetit me kopertinën e këngës "Part Of Me" nga Katy Perry për konkursin e blogerit të famshëm Perez Hilton. Kopertina e Freaky Fortune doli si një punë e shkëlqyer nga dyshja Greke. Pas fitores së tyre, ata lëshuan 3 teke ("Our Destiny", "Stronger" dhe "All I need"), duke patur një sukses të shkëlqyeshëm në radio lokale. Në 2014, ata u zgjodhën së bashku me reperin RiskyKidd për të përfaqësuar Greqinë në Festivalin e 59-të të Këngës Eurovision në Kopenhagë, Danimarkë, me këngën Rise Up. Pjesëmarrja Greke u kualifikua në finale, ku zuri vendin e 20-të me 35 pikë. Më vonë në vitin 2014, ata publikuan këngën e tyre të re "Tokë dhe Qiell". Në vitin 2014, shpërbërja e bandës u njoftua.

Diskografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Këngë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Viti

Titull kenge

Feautirng/Në bashkëpunim:
2012 Our destiny -
2013 Stronger -
2013 All I Need (This Summer) -
2014 Rise Up RiskyKidd
2014 Γη και Ουρανός Nicolas Costa

Pjesëmarrja në Eurovision[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në Shkurt 2014, ata u zgjodhën për të përfaqësuar Greqinë në Konkursin e 59-të të Këngës Eurovision të mbajtur në maj të të njëjtit vit në Kopenhagen, Danimarkë. Në fund, vendi arriti të zinte vendin e 20-të me vetëm 35 pikë.