Freddie Wadling

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Freddie Wadling
Freddie Wadling.jpg
Freddie Wadling në Bryggarsalen në Stokholm, Suedi në prill 2011.
Informacione
Lindja2 gusht 1951
Göteborg, Suedi
Vdekja2 qershor 2016
ZhanriRock, Punk rock
Profesion(e)Këngëtarë dhe kompozitor
Instrument(e)Vokal, Gitarë.
Vite aktivVitet 1970-2016

Freddie Wadling (2 gusht 1951 - 2 qershor 2016) ishte këngëtar, aktor dhe kompozitor suedez. Ai ishte antarë i Blue for Two, Cortex, The Kingdom of Evol dhe Fleshquartet. Ai ishte djali i Arvid Olsson (1922–1989) dhe Astrid Wadling (1924–1992). Ai u rrit në Fräntorp, Göteborg.

Çmimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • 1999 – Grammis för En skiva till kaffet në kategorinë "Njerëzit e vitit"
 • 1999 – Spelmannen
 • 2005 – Cornelis Vreeswijk-stipendiet

Diskografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • 1989 – Something Wicked This Way Comes
 • 1991 – Picnic on a Frozen River
 • 1991 – The Dice Man (koleksion)
 • 1997 – A Soft-Hearted Killer Collection (koleksion)
 • 1999 – En skiva till kaffet
 • 2000 – Skillingtryck och mordballader
 • 2005 – Jag är monstret
 • 2006 – Rosens namn
 • 2007 – Freddie Wadling (koleksion)
 • 2009 – The Dark Flower
 • 2011 – With a License to Kill
 • 2016 – Efter regnet