Fronti Patriotik (Bullgari)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Fronti Patriotik ishte një aleancë elektorale nacionalisteBullgari rreth partive politike IMRO - Lëvizja Kombëtare Bullgare (IMRO) dhe Fronti Kombëtar për Shpëtimin e Bullgarisë (NFSB). [1]

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

U zhvillua si pjesë e një aleance elektorale të udhëhequr nga partia politike Bullgaria Pa Censurim (BBT) gjatë zgjedhjeve parlamentare evropiane të vitit 2014, ku të dy partitë aleate fituan një vend në parlamentin Evropian . Nënshkrimi i një marrëveshje koalicioni midis IMRO dhe NFSB shënon fundin e koalicionit BBT-IMRO. Marrëveshja e Koalicionit e Frontit Patriotik u nënshkrua në 3 gusht 2014 [2] dhe shprehu qëllimin e saj që të jetë për: "një rigjallërim të ekonomisë bullgare, një luftë kundër monopoleve, arritje të arsimit dhe kujdesit shëndetësor modern dhe një gjykatë e drejtë dhe e pakorruptuar". [1]

Anëtarët e aleancës janë : Ideali Kombëtar për Unitet, [3] Klasa e Evropës së Mesme, [4] Shoqata Patriote, [5] Bullgaria e Pandarë, [6] Lëvizja Patriote Kombëtare BG , [7] [8] Bashkimi i Forcave Atdhetare "Mbrojtja", Shoqata Kombëtare e Ushtarit Alternativ "Për nderin e epauletit", [9] Lëvizja Kombëtare për Shpëtimin e Atdheut [10] dhe Partia Demokratike Kombëtare . [11]

Zgjedhjet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Debutimi elektoral i koalicionit ishte në zgjedhjet parlamentare të hershme 2014 .

Asamble Kombëtare Bullgare
zgjedhje # e vendeve të fituara # e votave totale % e votave popullore gradë
2014
19 / 240
19/240
239101 7.29% 5
2017
0 / 240
0/240

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ a b "Two Bulgarian Nationalist Parties Team Up for Early Elections". Novinite.com (në bullgarisht). Sofia News Agency. Arkivuar nga origjinali më 10 tetor 2014. Marrë më 14 maj 2020. Gabim referencash: Invalid <ref> tag; name "Novinite" defined multiple times with different content
 2. ^ НФСБ и ВМРО подписаха коалиция „Патриотичен фронт”
 3. ^ Партиите "НФСБ" и "НИЕ" си стиснаха ръцете
 4. ^ "Средна европейска класа" обяви "безкористна подкрепа" за програмата на НФСБ
 5. ^ Обединението около НФСБ включи и сдружение "Патриот" на бивши депутати от "Атака"
 6. ^ НФСБ и „Целокупна България” се обединиха
 7. ^ НД „БГ патриот“ подкрепя ВМРО
 8. ^ Патриотичният фронт получи подкрепата на „БГ Патриот“
 9. ^ Патриотични организации подкрепят ВМРО
 10. ^ ПП НДСО се присъедини към Патриотичния фронт
 11. ^ "НДП се присъедини към Патриотичния фронт" (në bullgarisht). Arkivuar nga origjinali më 2014-09-03. Marrë më 2014-08-20.