Futboll tavoline

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Futboll tavoline

Futboll tavoline ose Foosball është një lojë tavoline që bazohet lirshëm në futboll.[1] Qëllimi i lojës është që të zhvendoset topi në golin e kundërshtarit duke manipuluar shufrat që kanë figura të bashkangjitura. Megjithëse rregullat shpesh ndryshojnë sipas vendit dhe rajonit kur loja luhet rastësisht, në nivelin konkurrues tabela e futbollit luhet sipas një kodi të unifikuar.

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Patentat për lojëra të ngjashme në tryezë datojnë që në vitet 1890 në Evropë. Sidoqoftë, origjina e foosballit kthehet në 1921, kur Harold Searles Thornton nga Mbretëria e Bashkuar patentoi lojën dhe u pranua më 1 nëntor 1923.[2]

Ai e shpiku lojën për shkak të popullaritetit të futbollit në Evropë, i cili po përhapet aq shpejt, Harold vendosi të bënte një lojë që njerëzit të mund të luanin në shtëpitë e tyre. Meqenëse shumica e gjuhëve në të gjithë botën e quajnë sportin e vërtetë diçka që i ngjan fjalës futboll, Harold vendosi ta quante krijimin e tij të ri "Foosball".

Shpikësi francez Lucien Rosengart (1881 - 1976) doli me lojën e futbollit të tavolinës në vitet 1930, kur ai po kërkonte gjëra për të mbajtur nipërit e tij të argëtuar gjatë muajve të ftohtë të dimrit. Ai e quajti lojën "Baby-foot" në vend të foosball.

Alejandro Finisterre patentoi lojën futbolín, një variant i futbollit të tavolinës, gjatë Luftës Civile Spanjolle më 1937.[3]

Loja u soll në Shtetet e Bashkuara nga Lawrence Patterson në vitet 1950, deri në atë pikë sa loja u gjendet në të gjitha lokale dhe sallat e sportit në të gjithë vendin.[2]

Tavolina[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Tavolinë futbolli

Tavolina e futbollit mund të ndryshojnë në madhësi, por një tabelë tipike është rreth 120 cm e gjatë dhe 61 cm e gjerë. Tavolina zakonisht përmban tetë rreshta burrash të shkumëzave, të cilat janë figura plastike, metali, druri, ose nganjëherë figura me fibër karboni të montuar në shufra metalike horizontale. Secili ekip prej një ose dy lojtarësh njerëzorë kontrollon katër rreshta burrash të shkathëta, një rresht secili për portierin, mbrojtësit, mesfushën dhe sulmuesit. Lojtarët manipulojnë shufrat për të kontrolluar figurat, duke i përdorur ato për të mbajtur lart, për të kaluar ose për 'goditur' topin. Lojërat fillojnë kur topi shërbehet përmes një vrimë në anën e tryezës, ose thjesht vendoset me dorë në këmbët e një figure në qendër të tryezës. Lojtarët ekspertë dihet se lëvizin topa me shpejtësi deri në 56 km / orë në konkurrencë.

Disa kompani kanë krijuar "versione luksoze" të tryezave. Ishte një tryezë 7 metra e krijuar nga artisti Maurizio Cattelan për një pjesë të quajtur Stadium. Ajo merr 11 lojtarë në një anë. Dallimet në llojet e tabelave kanë ndikim të madh në stilet e lojës. Shumica e tabelave kanë një portier, lëvizjet e të cilit janë të kufizuara në zonën e golave. Në disa prej këtyre tabelave portieri nuk bëhet i aftë të marrë topin pasi të mbërthehet i aftë në qoshe; të tjerët anohen për ta kthyer topin në lojë. Një tjetër ndryshim i madh midis llojeve të tabelave gjendet në topa, të cilat mund të bëhen prej druri, forma të ndryshme plastike ose rrallë madje edhe prej mermeri dhe metali, që ndryshojnë shumë shpejtësinë e shkrepjeve, si si dhe "kontrolli" midis burrit dhe topit dhe topit dhe sipërfaqes së lojës.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "BFA – Table Football" (në anglisht). Britfoos.com. Marrë më 27 shtator 2010.
  2. ^ a b "Foosball History" (në anglisht). Marrë më 29 shtator 2017.
  3. ^ "Alejandro Finisterre". The Guardian (në anglisht). 24 shkurt 2007.