Gérardmer

Coordinates: 48°05′N 6°53′E / 48.08°N 6.88°E / 48.08; 6.88
Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Gjeramer
Gérardmer (Frëngjisht)
Gerdsee (Gjermanisht)
Stema zyrtare e Gjeramer
Koordinatat: 48°05′N 6°53′E / 48.08°N 6.88°E / 48.08; 6.88
Sipërfaqja
 • Gjithsej54.780 km2 (21.151 sq mi)
Popullsia
 • Gjithsej7.822

Gérardmer (Shqip: Gjerameri ; Gjermanisht: Gerdsee ose arkaike Geroldsee ; Vosgesake: Giraumoué) është një qytet i departamentit Vozh, rajoni Gran Test, në verilindje të Francës.

Gjerameri thuhet se është emërtuar sipas Gerardit, Dukës së Lorenës i cili në shekullin e XI-të ndërtoi një kullë në brigjet e liqenit afër të cilët u ndërtua qyteza e re në vitin 1285.

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Gjerameri ndodhet në lartësinë 670 metra në skajin lindor të liqenit të vogël me të njëjtin emër.

Gjerameri dhe liqeni i tij

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Popullsia në vite
VitiPop.±% p.a.
19689.326—    
19759.471+0.22%
19829.106−0.56%
19908.951−0.21%
19998.845−0.13%
20078.738−0.15%
20128.423−0.73%
20177.967−1.11%
Source: INSEE[1]

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kultura[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Objekte turistike dhe kulturore[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Edukimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ekonomia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Komunikacioni[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Personalitete[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]


Panorama e qytetit[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Population en historique depuis 1968, INSEE