Güímar

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Güímar
Komunë
noform
Pyramid of Güímar
Stema_figuraBandera Güímar.jpg
Administrimi
Shteti Flamuri Spanja
Kom. autonom  Ishujt Kanare
Provinca Tenerife
Qarku Tenerife
Kryetari i Bashkisë Carmen Luisa Castro Dorta
Partia PP
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 102.9 km2
Lartësia 289 m (m.n.d.)
Popullsia 18589 Instituto Canario de Estadística banorë
Të dhëna të tjera
Zona Kohore UTC+1
Kodi Postal 38500
Prefiksi +34 (Spain) + 922 (Tenerife)
Faqja Zyrtare http://www.guimar.es

Güímar është një komunëSpanjë, e vendosur në qarkun Tenerife, të provincës Tenerife, në Ishujt Kanare. Güímar ka 18589 Instituto Canario de Estadística banorë (2013), dhe përfshinë një sipërfaqe prej 102.9 km2.

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Koordinatat: 28°18′54″V 16°24′36″P / 28.31500°V 16.41000°P / 28.31500; -16.41000