Jump to content

Gabriela Spanic

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Gabriela Spanic

Gabriela Spanic e lindur më 10 dhjetor të vitit 1973, është një aktore venezueliane me preardhje kroate e njohur për rolet e saj në telenovelat latine dhe për jetën e saj e cila jo rrallëherë ka qenë e përfolur në media. Motra e saj binjake është modelja dhe aktorja Daniela Spanic. Ajo ka gjithashtu edhe një motër më të vogël, Patrician dhe një vëlla, Antonion.

Telenovelat më të sukseshme në të cilat është paraqitur janë:"La Usurpadora", "Por Tu Amor", "La Intrusa", "Tierra de Pasiones", dhe "Soy Tu Dueña". Viteve të fundit ka qënë pjesë e telenovelave si "Emperatriz" dhe "La otra cara de Alma" të transmetuara në TV Azteca.

Film
Viti Titulli Roli Shenime
1998 Me tej se La Usurpadora Paulina Bracho Television film
Televizion
Viti Titulli Roli Shenime
1991 Mundo de fieras Television debut
1992 La loba herida
1992 Divina obsesión
1993 Rosangélica Carla Rol mbeshtetes
1993 Morena Clara Linda Prado Antagonisja

kryesore

1994 María Celeste Celina Hidalgo Rol mbeshtetes
1994 Como tú, ninguna Gilda Barreto Rol mbeshtetes
1996 Quirpa de tres mujeres Emiliana Echeverría Salazar Bashke-protagoniste
1997 Todo por tu amor Petra Josefina Marcano alias Amaranta Rey Antagonistja kryesore
1998 La usurpadora Paulina Martínez / Paola Bracho / Paulina Bracho Protagonistja/

Antagonistja kryesore

1999 Por tu amor Aurora de Montalvo / María del Cielo Montalvo de Durán Protagonistja kryesore
2001 La intrusa Virginia Martínez Roldán de Junquera Brito / Vanessa Martínez Roldán de Junquera Brito Protagonistja kryesore
2002-03 La venganza Valentina Díaz / Helena Fontana Protagonistja kryesore
2004 Prisionera Guadalupe Santos Protagonistja kryesore
2005-07 Decisiones Daniela / Mariela Episodi: "Nje Dashuri e vertete"

Episodi: "Me heren e trete do biesh"

2006 Tierra de Pasiones Valeria San Román Protagonistja kryesore
2010 Soy tu dueña Ivana Dorantes Rangel Antagonistja kryesore
2011 Emperatriz Emperatriz Jurado Protagonistja kryesore
2012 La otra cara del alma Alma Hernández Protagonistja/

Antagonistja kryesore

2014 Siempre tuya Acapulco Fiscal Fernanda Montenegro Pjesemarrje e vecante