Jump to content

Gadishulli Sinai

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Harta e Gadishullit Sinai

Gadishulli Sinai është gadishullEgjipt, ndodhet në Detin Mesdhe në veri dhe në Detin e Kuq në jug. Sipërfaqja e Sinai është 60,000 km2, ndërsa popullsia është rreth 1,400,000 banorë. Gadishulli i Sinait ka qenë pjesë e Egjiptit nga dinastia e parë e Egjiptit të lashtë.

Qyteti më i madh i Sinait është Arishi me rreth 160,000 banorë.

Emri[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Emri Sinai mund të jetë nga prejardhja e fjalës Sin ose nga fjala hebrenje Seneh. Egjiptasët e lashtë e quajtën Ta Mefkat ose "vendi i bruztë"

Klima[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Sinai është një nga provincat më të ftohta në Egjipt. Temperaturat gjatë dimrit në disa qytete të Sinait arrijnë në -16 °C.