Jump to content

Galeria e Arteve e Qytetit Boris Georgiev

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Galeria e Arteve e Boris Georgievit është galeria e artit komunal e Varnës, Bullgari .

Galeria ka ndërtesën e saj në rrugën 1 Lyuben Karavelov që nga viti 1944. Ai u emërua Galeria e Arteve e Qytetit Boris Georgiev në 1999, për nder të artistit me origjinë nga Varna Boris Georgiev (1888-1962). [1]

Ndërtesa e Galerisë së Arteve të Qytetit Boris Georgiev u hap në shtator 1885 si ndërtesa e burrave të Varnës të Shkollës së Mesme . [2] Projektuar në stilin gotik rilindas, u frymëzua nga ndërtesat mesjetare të Evropës Veriore. Sipas disa studiuesve, arkitekti mjeshtër bullgar i Rilindjes Kombëtare Gencho Kanev luajti një rol të rëndësishëm në hartimin e ndërtesës. Midis 1912 dhe 1928, ndërtesa e Shkollës së Mesme për burra u përdor si spital, vetëm për të rifilluar funksionimin e saj si shkollë pas vitit 1928. Një mbledhje e përgjithshme e artistëve të Varnës vendosi më 12 janar 1944 që ndërtesen ta bënin shtëpi të Galerisë së Arteve të qytetit Varna. Krahu verior i ndërtesës u rrënua në vitin 1952 dhe arkitektët Goranov dhe Kamenov në vitet 1982-1987, ndërtesa u riorganizua për t'i shërbyer më mirë qëllimit të një galerie. [1]

Galeria e Arteve Boris Georgiev City posedon një koleksion të konsiderueshëm të artit bullgar që nga fillimi i shekullit të 20-të e tutje, dhe më së shumti koleksioni më i madh i veprave nga mbrojtësi i galerisë Boris Georgiev. Artistë të tjerë bullgarë të përfaqësuar në ekspozitën e përhershme të galerisë janë Vladimir Dimitrov, Ivan Milev, Sirak Skitnik, Zlatyu Boyadzhiev, Tsanko Lavrenov, Nayden Petkov, David Peretz, Svetlin Rusev, Daria Vassilaynska . Në katin e dytë janë portrete nga Epoka e Artë Hollandeze . Kati i tretë i galerisë rregullon koncerte, shfaqje dhe lexime. [1] Në total, galeria ka një sipërfaqe prej 1,000 m2 përhapur në tetë salla ekspozite. [2]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ a b c Матеева, Елица (2009-03-12). "Дискретният чар" (në bullgarisht). Морски Дневник. Marrë më 2009-10-16.
  2. ^ a b "Художествена галерия "Борис Георгиев"" (në bullgarisht). Moreto.net. Marrë më 2009-10-16.