Gali

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Galimitologjinë greke (greqishtja e lashtë: Γάλας - Galas) ishte eponimi themelues i Galëve. Ai ishte i biri i Polifemit dhe Galateas [1] dhe vëllai i Ilirit dhe Keltit. [2] [3]

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Herbert Jennings Rose, A Handbook of Greek Mythology, Routledge, 1990, p.20
  2. ^ Dáithí Ó hÓgáin, The Celts: A History, Boydell Press, 2006, p.132
  3. ^ Apiani, Illyrian Wars 1.2