Gazeta e Athinës

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Gazeta e Athinës ishte gazeta më e madhe për emigrantët shqiptarë në Greqi. Botues i pare dhe Ideator i gazetes ishte Gazetari Thedhori Benaki ne bashkepunim me Fotoreporterin e njohur shqiptar Dritan HAXHIA i cili ishte dhe Drejtori i Pare i "Gazetes se Athines". Kreyeredaktor i Gazetes u emerua ish gazetari i TVSH Agim Pipa. Redaksia e pare perbehej nga Bashkepunetor te jashtem si Gazetari Profesionist i BBC ne shqip aso kohe Robert Goro. Gazetari Sportiv Ramadan Bigza. Fredi Merkuri etj. Per te intersuarit, nje koleksion me numrat e "Gazetes se Athines" jane dhuruar nga ish drejtori i saj Dritan Haxhia Biblotekes Kombetare ne Tirane ne vitin 2006.

Gazeta-Shqipetare.png Ky artikull në lidhje me Shtypi është i cunguar. Mund të ndihmoni Wikipedinë duke e përmirësuar.