Gene Grabeel

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Gene Grabeel
GeneGrabeel.jpg
U lind(1920-06-05)5 Qershor, 1920
Vdiq30 Janar 2015 (94 vjeç)
ShtetësiaAmerikane
Punësimimatematikane dhe kriptoanaliste

Gene Grabeel (5 qershor, 1920 - 30 janar 2015) ishte një matematikane dhe kriptoanaliste amerikane që themeloi projektin Venona.

Jeta dhe karriera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Gene Grabeel lindi në vitin 1920. Grabeel u diplomua nga Kolegji Mars Hill dhe Kolegji Shtetëror i Mësuesve të Farmville (Universiteti aktual i Longwood) dhe fillimisht ka punuar si mësuese e ekonomisë në shtëpi, deri më 1936, kur edhe filloj karrierën e saj 36-vjeçare me Shërbimin e Sinjalizimit të Ushtrisë [1].

Në vitin 1943, ajo themeloj projektin Venona, një program kundërzbulimi që synonte dekriptimin e komunikimeve sovjetike.[2][3] Pas deklasifikimit të projektit të vitit 1995, ajo u njoh nga CIA si një "Heroinë Amerikane".[4]

Vdiq më 30 janar 2015

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Budiansky, Stephen (2016-06-14). Code Warriors: NSA's Codebreakers and the Secret Intelligence War Against the Soviet Union (në anglisht). Knopf Doubleday Publishing Group. ISBN 9780385352673.
  2. ^ Pincock, Stephen (2006), Codebreaker: The History of Secret Communication, Bloomsbury, fq. 122, ISBN 9780802715470 {{citation}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ "50-year Secret: How U.s. Broke Soviet A-bomb Spies' Code". tribunedigital-chicagotribune (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 13 janar 2018. Marrë më 2017-06-20.
  4. ^ "GRABEEL, GENE". Richmond Times-Dispatch (në anglisht). Marrë më 2017-06-20.