Gene Grabeel

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Gene Grabeel
GeneGrabeel.jpg
Lindi më (1920-06-05)5 Qershor, 1920
Vdiq më 30 Janar 2015 (mosha 94)
Nënshtetësia Amerikane
Profesioni matematikane dhe kriptoanaliste

Gene Grabeel (5 qershor, 1920 - 30 janar 2015) ishte një matematikane dhe kriptoanaliste amerikane që themeloi projektin Venona.

Jeta dhe karriera[redakto | përpunoni burim]

Gene Grabeel lindi në vitin 1920. Grabeel u diplomua nga Kolegji Mars Hill dhe Kolegji Shtetëror i Mësuesve të Farmville (Universiteti aktual i Longwood) dhe fillimisht ka punuar si mësuese e ekonomisë në shtëpi, deri më 1936, kur edhe filloj karrierën e saj 36-vjeçare me Shërbimin e Sinjalizimit të Ushtrisë [1].

Në vitin 1943, ajo themeloj projektin Venona, një program kundërzbulimi që synonte dekriptimin e komunikimeve sovjetike.[2][3] Pas deklasifikimit të projektit të vitit 1995, ajo u njoh nga CIA si një "Heroinë Amerikane".[4]

Vdiq më 30 janar 2015

Referencat[redakto | përpunoni burim]

  1. ^ Budiansky, Stephen (2016-06-14). Code Warriors: NSA's Codebreakers and the Secret Intelligence War Against the Soviet Union (në anglisht). Knopf Doubleday Publishing Group.  9780385352673. 
  2. ^ Pincock, Stephen (2006), Codebreaker: The History of Secret Communication, Bloomsbury, f. 122,  9780802715470 
  3. ^ "50-year Secret: How U.s. Broke Soviet A-bomb Spies' Code". tribunedigital-chicagotribune (në anglisht). Marrë më 2017-06-20. 
  4. ^ "GRABEEL, GENE". Richmond Times-Dispatch (në anglisht). Marrë më 2017-06-20.