Genesis P-Orridge

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Genesis P-Orridge duke performuar me Throbbing Gristle në 2009.

Genesis Breyer P-Orridge (lindur 22 shkurt 1950) është një këngëtar(e), kompozitor(e), muzikant(e), poet(e) dhe artist(e). U njoh në publik si themelues(e) e kolektivës artistike COUM Transmissions si dhe i grupit i zhanrit industrial Throbbing Gristle. Ai/ajo e identifikon veten si gjini e tretë.

Një figurë e kontroversiale me një qëndrim anti-konformiste, P-Orridge është kritikuar ashpër nga shtypi britanik dhe politikanët e vendit.

Diskografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Interview By TOPYSCAN
 • The Industrial Sessions 1977
 • What's History (1983)
 • Je T'Aime (1985)
 • Alaura/Slave Priest (1990)
 • What's History (1990)
 • At Stockholm (1995)
 • Vis Spei (1995)
 • A Perfect Pain (With Merzbow) (1999)
 • Direction Ov Travel (2002)
 • Painful 7 Inches (2002)
 • Wordship (2003)
 • When I Was Young (2004)

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]