Georg Brandt

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Georg Brandt lindi më 26 qershor 1694Skinnskatteberg, Suedi dhe vdiq më 29 prill 1768Stockholm. Ishte kimist suedez, i cili më vitin 1735 zbuloi elementin kimik (e që deri atëher ishte ende i pazbuluar) Cobaltin.