George Clanton

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
George Clanton
Gjithashtu njohur siESPRIT 空想, Mirror Kisses
OrigjinaRichmond, Virginia, SHBA
ZhanretVaporwave, chillwave, synth-pop, trip hop, hypnagogic pop
Instrument(et)Sintisajzer, kitarë, vokal
Vitet aktik2008 - prezent
Labeli100% Electronica
Websitegeorgeclanton.com

George Clanton (gjithashtu i njohur me pseudonimet Mirror Kisses dhe ESPRIT 空想) është muzikant elektronik amerikan dhe kantautor i njohur për përfshirjen e tij në skenën muzikore vaporwave. Ai krijoi kompaninë e tij të pavarur distributive muzikore 100% Electronica në vitin 2015, dhe në vitin 2019 themeloi festivalin e parë muzikor të zhanrit vaporwave, 100% ElectroniCON.

Diskografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Si George Clanton[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • 100% Electronica (2015)
 • Slide (2018)
 • George Clanton & Nick Hexum (2020; album bashkëpunues me Nick Hexum)

Si Mirror Kisses[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Soaking Wet (2008)
 • Dance Decree / Light Hearted (2009)
 • Bad Dreams (2012)
 • Heartbeats (2013)

Si ESPRIT 空想[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • 「Girls Only」 (EP; 2012)
 • Summer Night (EP; 2013)
 • Relax™ (2013)
 • Virtua.zip (2014)
 • 200% Electronica (2017)

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]