Gerrit Willem van Oosten de Bruyn

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Potreti i Oosten de Bruyn nga Tako Hajo Jelgersma për Hofje van Noblet më 1764

Gerrit Willem van Oosten de Bruyn (17 tetor 1727 - 16 korrik 1797) ishte avokat i shekullit 18-të prej Holandës Veriore.

Biografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Pas studioi ligjin në Utrecht u zhvendos në Haarlem, ku u bashkua me shoqatat e ndryshme dhe u bashkua me Pieter Teyler van der Hulst, i cili e emëroi si anëtar i Shoqatës së Dytë Teylers në testamentin e tij. Ai u bë kryetar i Haarlemit në vitin 1789 dhe 1790, por u përjashtua në vitin 1795 gjatë okupimit francezë.