Gerry Scotti

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Gerry Scotti

Gerry Scotti lindi Virginio Scotti (më 7 gusht 1956) është prezantues dhe aktorë italianë dhe ish-anëtar në Parlamentin Italianë.

Pas përfundimit të shkollës, ai filloi karrierën si prezantues televiziv. Në vitin 1983, ai u bë prezantues i DeeJay Television, progrsmi i parë për video muzikore, transmetuar nga Italia 1. Scotti ka prezantues shumë programe muzikore si Festivalbar.

Në vitin 2011, ai u bë prezantues i shfaqjes The Million Pound Drop deri më 2013.

Në vitin 2014 dhe 2015, ai u bë prezantues i shfaqjes Avanti un altro! së bashku me Paolo Bonolis.

Çmimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Gerry Scoti fitoi çmimin Telegatto më 1984, 1985, 1994, 1997, 1999, 2000, 2001, 2002, 2003 dhe 2007.

Në vitin 2011, Scotti u përmend në Rekordi Botëror i Guiness për prezatimin e shumë epizodave të shfaqjes Kush do të bëhet milionerë.