Gianluca Ramazzotti

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Gianluca Ramazzotti
U lind në (1970-08-22) 22 gusht 1970 (53 vjeç)
KombësiaItaliane
Gjatësia1.70 m (5 ft 7 in)
Faqja në rrjetAmëza Zyrtare

Gianluca Ramazzotti, (22 gusht 1970, Romë, Itali), është dublimi dhe aktor teatral e televiziv italian.

Biografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ai ndoqi akademinë e Teatrit të Kalabrisë, duke pasuar dhe me kurse tjera në Teatrin e Varshavës dhe në Paris në Theatre du Soleil. Iu bashkangjit kompanisë Bagaglino, udhëhequr nga Pier Francesco Pingitore, duke marrë pjesë edhe në emisione dhe seriale fiktive të realizuar nga kompania.

Përveç përvojës te Bagaglino ai luajti edhe në serialet Vivere dhe Un posto al sole dhe në filmin televiziv Il Papa Buono të realizuar nga Ricky Tognazzi.

Punon edhe si radio udhëheqës dhe dublues në [1].

Si aktor teatral rolin më të njohur që ka interpretuar është Bojetto në komedinë muzikale Rugantino.

Flet rrjedhshëm frëngjishten, anglishten dhe spanjishten.

Filmografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Teatër[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • I Promessi Sposi un musical
 • Intrichi d’amore
 • La scuola delle mogli
 • Soldati a Inglostadt
 • Ifigenia in Aulide
 • A qualcuno piace caldo
 • La notte
 • Il gatto che scoprì l’America
 • La farina del diavolo
 • Scanzonatissimo Gran Casinò
 • Babbo Natale è uno Stronzo…
 • Dark! Tornerò prima di mezzanotte
 • Il Vantone
 • Lei
 • I tre processi
 • E Ballando Ballando
 • Il Decamerone
 • Il re muore
 • Rugantino
 • Se devi dire una bugia dilla grossa
 • Cyrano
 • Boeing-Boeing
 • Romolo & Remolo
 • La Donna in nero
 • Destinatario Sconosciuto
 • Il giro del mondo in 80 risate
 • Sempre meglio che lavorare
 • Il Mago di Oz
 • Un pezzo di pazzo
 • Prime donne alle primarie
 • Uomini all’80%
 • Va tutto storto!
 • E io pago!
 • Complici
 • Gabbia di matti
 • Destinatario sconosciuto
 • Va tutto storto

Televizion[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ Cfr. Antoniogenna.it / 2

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Gianluca Ramazzotti at IMDb