Jump to content

Giovan Battista Pirovano

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Giovan Battista Pirovano
Të dhënat vetjake
Datëlindja5 maj 1937
VendlindjaVercelli, Itali
Data e vdekjes8 nëntor 2014
VendvdekjaVercelli, Itali
Gjatësia1.76 m (5 ft 9 in)[1]
PozicioniMesfushor
Karriera me klube*
VitetKlubiNdeshje(Golat)
1958–1961Pro Vercelli84(2)
1961–1963Verona73(12)
1963–1970Fiorentina145(11)
1970–1971Legnano18(0)
1971–1972Pro Vercelli
Gjithsej320(25)
Karriera ndërkombëtare
1966Italia1(0)
*Ndeshjet dhe golat me klubet llogariten vetëm për ligën vendase

Giovan Battista Pirovano (5 maj 19378 nëntor 2014) ishte një ish futbollist italian i cili ka luajtur në nivel klubesh në kombëtare si mesfushor.

Karriera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lindur në Vercelli, Pirovano ka luajtur me Pro Vercellin, Veronën, Fiorentinën dhe Legnanon.[1]

Me Fiorentinën ai fitoi 1966 Kupën Italiane dhe 1969 kampionatin.[2]

Në nivel ndërkombëtarë ai është paraqitur vetëm një herë me Italinë në vitin 1966.[1]

Jeta e mëvonshme dhe vdekja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ai vdiq më 8 nëntor 2014 në moshën 77 vjeçare.[2]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ a b c "Giovan Battista Pirovano" (në anglisht). National Football Teams. Marrë më 16 nëntor 2014.
  2. ^ a b "E' morto stamani Giovan Battista Pirovano. In viola ha vinto Scudetto e Coppa Italia" (në italisht). A.C.F. Fiorentina. 8 nëntor 2014. Arkivuar nga origjinali më 21 nëntor 2014. Marrë më 15 nëntor 2014.