Giovanni Paramithiotti

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Giovanni Paramithiotti

Giovanni Paramithiotti (12 mars – 11 mars 1936) ka qënë një dirigjent sportiv italian.

Biografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Giovanni "Gjon" Paramithiotti ishte një italian me origjinë shqiptare, me sakt çame, dhe ishte një nga antarët themelues të klubit italian Internazionale.[1] Ai shërbeu si presidenti i parë i klubit, post të cilin e mbajti rreth shtatë muaj.[2]

Mbahet mend edhe nga historitë e atyre viteve si një person që i sillte "ters" ekipit, gjë që e detyroi të mos vinte më në stadium për të njekur ndeshjet e ekipit.[2] Gjithsesi rikthehet në stadium me një mjekërr dhe mustaqe fallco, duke bërë që të mos njihet, me Interin që fitoi ndeshjen, duke i dhënë fund reputacionit që kishte krijuar.[2]

Ai u zëvëndësua në postin e presidentit nga Ettore Strauss pas dëshirës së mazhorancës zvicerane që udhëhiqte klubin.[2]

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Giovanni Paramithiotti, çami që themeloi Interin e Milanos". 27.al. 17 mars 2016. Marrë më 27 tetor 2018.
  2. ^ a b c d Ledio Nase (27 tetor 2018). "Zhang president, por Interin e themeloi një shqiptar nga Çamëria". Panorama Sport. Marrë më 27 tetor 2018.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]