Gjalpa

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Forma të ndryshme të gjalpës në bukë

Gjalpa është produkt i qumështit i cili përfitohet nga “rrahja” e qumështit ose në disa raste përfitohet edhe nga "rrahja" e kosit. Përndryshe konsiderohet si krem i fermentuar; ka një përqindje të lartë të yndyrës; përdoret si kondiment, si dhe për gatim.

Llojet e gjalpit[redakto | përpunoni burim]

Shih edhe[redakto | përpunoni burim]