Qumështaria

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Qumështari dhe një lopë qumështore

Qumështaria është një degë e rëndësishme e ekonomisë bujqësoreblegtorale e cila merret me mbledhjen dhe përpunimin e qumështit të kafshëve, më së shumti nga lopët ose dhitë, por edhe nga buallica, delja, pela ose deveja, për konsumim njerëzor. Një qumështore zakonisht është e vendosur në një seksion ose në afërsi të fermave të qumështit apo edhe në një seksion të një ndërmarrje afariste multifunksionale (ferma të përziera) e cila merret me prodhimtarinë e qumështit. Ndërkaq, njerëzit të cilët merren në mënyrë aktive dhe profesionale me prodhimin e qumështit quhen qumështarë. [1][2][3][4]

Prodhimet e qumështit[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Galeria[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Cooperatives in the Dairy Industry". Cooperative Information, Report 1, Section 16 (PDF). United States Department of Agriculture, Rural Development. shtator 2005. Arkivuar nga origjinali (PDF) më 12 tetor 2010. Marrë më 23 nëntor 2017. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ FAO, Milk for Health and Wealth[lidhje e vdekur], FAO, Rome, 2009
  3. ^ Independent Farmers Feel Squeezed By Milk Cartel Arkivuar 2011-03-11 tek Wayback Machine by John Burnett. All Things Considered, National Public Radio. 20 August 2009.
  4. ^ Lisa Rathke (2016-06-08). "Judge approves $50m settlement to Northeast dairy farmers". Bostonglobe.com. Arkivuar nga origjinali më 2016-08-19. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Bibliografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • Jay, J. M. (1992). Modern Food Microbiology; 4th edition. New York: Chapman & Hall. pp. 237–9.
  • Potter, N. N. & J. H. Hotchkiss. (1995). Food Science; 5th Edition. New York: Chapman & Hall. pp. 279–315.
  • Swasigood, H. E. (1985). "Characteristics of Edible Fluids of Animal Origin: Milk." In Food Chemistry; 2nd edition. Revised and Expanded. O. R. Fennema, Ed. New York: Marcel Dekker, Inc. pp. 791–827.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]