Gjiza

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Gjiza është një nën produkt i qumështit. Lloj bulmeti në trajtën e dromcave të buta e pak të ujshme, që përgatitet nga qumështi, kosi, dhalli ose hirra, duke i mpiksur e kulluar pasi zihen.

Përgatitja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lëngu i kulluar i djathit vlohet në një enë rreth 15 minuta dhe kullohet në mape 3 ose 4 orë, masa e fituar kriposet sipas dëshirës.

Kjo gjizë mund të përdoret menjëherë ose të qëndroj në frigorifer disa ditë.