Kumështi

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Kumështi është një mbetje e fituar gjatë nxënies së djathit nga qumështi. Në kohën më të re, nga shumë prodhues industrial, ju afrohet konsumatorëve, si një ndër produktet që përcjellin katalogjet e dietave.

Në lëngun e fituar nga nxënia e djathit ose gjizës i shtohet një lugë kos dhe përzihet mirë dhe mbulohet njëjtë sikur kosi për 3 orë dhe futet në frigorifer. Është pije shumë e shëndetshme dhe e shijshme.