Hirra

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Ndarja e hirrës nga djathi

Hirra është pjesa e mbetur e lëngut pas zierjes së qumështit dhe marrjes së gjizës.

Mjekim[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ajo nuk është vetëm për trupin. Proteina e hirrës është një zinxhir aminoacidesh, e cila ndihmon në përtëritjen e muskujve dhe zhvillimin, që quhet themelimi i Çikagos, bazuar në dietologun David Grotto. Studimet kanë treguar gjithashtu, që ato mund të risin sistemin imunitar, neutralizojnë efektet rrënjësore. Grotto rekomandon shtimin e proteinës së hirrës tek frutat. Është e rekomandueshme që të konsumohet gjatë periudhave gripale, sepse fuqizon sistemin imunitar dhe ndihmon që të largohet gjendja gripale apo gjendjet e të ftohurit.

Përdorimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Hirra përdoret për prodhimin e djathrave të hirrës si ricotta, brunost, dhe gjalpi i hirrës dhe shumë produkte të tjera për konsum njerëzor. Përmbajtja e yndyrës së hirrës është e ulët; për shembull 1000 kilogramë hirrë kërkohen për të bërë disa kilogramë gjalpë hirrë. [1] Është gjithashtu një shtesë në shumë ushqime të përpunuara, duke përfshirë bukën, krikerat dhe pastrat komerciale, si dhe në ushqimin e kafshëve . Proteinat e hirrës përbëhen kryesisht nga α-laktalbumina dhe β-laktoglobulina . Hirra e ëmbël përmban glikomakropeptid (GMP). Është gjithashtu një burim i bollshëm i laktozës, i cili mund të përdoret më tej për sintezën e molekulave bioaktive të bazuara në laktozë. [2]

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Full text of "Whey butter". Washington, D.C.: U.S. Dept. of Agriculture, Bureau of Animal Industry. 1910. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ Karimi Alavijeh, M.; Meyer, A.S.; Gras, S.L.; Kentish, S.E. (shkurt 2020). "Simulation and economic assessment of large-scale enzymatic N-acetyllactosamine manufacture" (PDF). Biochemical Engineering Journal. 154: 107459. doi:10.1016/j.bej.2019.107459. {{cite journal}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)