Kali

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Kali

Kali (Equus ferus caballus) është një kafshë shtëpiake dhe kafshë njëthundrrake. Në vendet tona kali përdoret më shumë për shfrytëzim gjatë punësrajonet rurale si dhe për rekreacion, ndërsa më pak për ushqim.

Llojet e kuajve[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Red right arrow.svg
 Artikulli kryesor: Lista e llojeve të kuajve.

Anatomia e kuajve[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Evolucioni[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Si ushqim[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kali i racës së pastër që përdoret si ushqim sipas TARIK-ut ka kodin e mallrave 0101 10.