Jump to content

Kali i egër

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë


Wild horse
Top left: Equus ferus caballus (horses)
Top right: Equus ferus przewalskii (Przewalski's horse)

Below left: Equus ferus ferus (tarpan)
Below right: Equus ferus fossil from 9100 BC

Statusi i ruajtjes
Klasifikimi shkencor e
Unrecognized taxon (fix): Kali
Lloji:
Emri binomial
Kali i egër
Boddaert, 1785
Subspecies
Wild horse
Top left: Equus ferus caballus (horses)

Top right: Equus ferus przewalskii (Przewalski's horse)

Below left: Equus ferus ferus (tarpan) Below right: Equus ferus fossil from 9100 BC

Scientific classification edit
Kingdom: Animalia
Phylum: Chordata
Class: Mammalia
Order: Perissodactyla
Family: Equidae
Genus: Equus
Subgenus: Equus
Species:
E. ferus
Binomial name
Equus ferus

Boddaert, 1785
Subspecies

Kali i egër ( Equus ferus ) është një specie e gjinisë Equus, e cila përfshin si nënllojin e kalit modern të zbutur ( Equus ferus caballus ) bashkë me tarpanin e pashkelur ( Equus ferus ferus, tashmë i zhdukur) si dhe kali Przewalski ( Equusi lloj i rrezikuar) ferus przewalskii ).

Kali i Przewalski kishte arritur në prag të zhdukjes por u rikthye me sukses në mjedise të egra. [3] Tarpani u zhduk në shekullin e 19-të, megjithëse është një paraardhës i mundshëm i kalit shtëpiak; ai endej në stepat e Euroazisë në kohën e zbutjes. [4] [5] [6] Sidoqoftë, nënllojet e tjera të Equus ferus mund të kenë ekzistuar dhe mund të kenë qenë stoku nga vijnë kuajt e zbutur. [7] Që nga zhdukja e tarpanit, janë bërë përpjekje për të rindërtuar fenotipin e tij, duke rezultuar në racat e kuajve si kali Konik dhe Heck . [8] [9] Sidoqoftë, përbërja gjenetike dhe baza e gjakut e këtyre racave rrjedhin në mënyrë të konsiderueshme nga kuajt e zbutur, kështu që këto raca posedojnë tipare të zbutura.

Termi "kal i egër" përdoret gjithashtu në mënyrë bisedore në lidhje me tufat e kuajve të egër që lëvizin pa lëvizje të tilla si mustangu në Shtetet e Bashkuara, [10] në Australi, [11] dhe shumë vende të tjera. Këta kuaj të egër janë anëtarë të paprekur të nënshtresave shtëpiake të kuajve ( Equus ferus caballus ), për të mos u ngatërruar me nënllojet e kalit me të vërtetë "të egër" që ekzistojnë edhe në kohët moderne.

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ Boyd, L. & King, S. R. B. (2011). "Equus ferus". IUCN Red List of Threatened Species. 2011. Marrë më 18 janar 2012. {{cite journal}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 2. ^ Boyd, L. & King, S. R. B. (2011). "Equus ferus". IUCN Red List of Threatened Species. 2011. Retrieved 18 January 2012.CS1 maint: ref=harv (link)
 3. ^ Goldman, Jason G. "10 Things You Didn't Know About Przewalski's Horses". Scientific American Blog Network (në anglisht).
 4. ^ Groves, Colin P. (1994). Boyd, Lee and Katherine A. Houpt (red.). The Przewalski Horse: Morphology, Habitat and Taxonomy. Vëll. Przewalski's Horse: The History and Biology of an Endangered Species. Albany, New YorkColin P. Groves: State University of New York Press. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 5. ^ Kavar, Tatjana; Peter Dovč (2008). "Domestication of the horse: Genetic relationships between domestic and wild horses". Livestock Science. 116 (1–3): 1–14. doi:10.1016/j.livsci.2008.03.002. {{cite journal}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 6. ^ Bowling, Ann T.; Anatoly Ruvinsky (2000). "Genetic Aspects of Domestication, Breeds and Their Origin". përmbledhur nga Ann T. Bowling (red.). The Genetics of the Horse. CABI Publishing. ISBN 978-0-85199-429-1. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 7. ^ Colin Groves, 1986, "The taxonomy, distribution, and adaptations of recent Equids", In Richard H. Meadow and Hans-Peter Uerpmann, eds., Equids in the Ancient World, volume I, pp. 11-65, Wiesbaden: Ludwig Reichert Verlag.
 8. ^ "Tarpan or Heck Horse". horsehints.org. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 9. ^ "Rare horse breed proves crucial to delicate ecosystem - Features". Horsetalk.co.nz. 2012-06-01. Arkivuar nga origjinali më 9 nëntor 2020. Marrë më 31 dhjetor 2020. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 10. ^ "Black Hills Wild Horse Sanctuary". Black Hills Wild Horse Sanctuary. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 11. ^ "The Brumbies – Australian Wild Horses › Wild Horses and Mustangs .com". www.wildhorsesandmustangs.com (në anglishte amerikane).