Deveja

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko
Deveja
Dromedary, Camelus dromedarius
Dromedary, Camelus dromedarius
Camelus bactrianus
Camelus bactrianus
Klasifikimi shkencor
Mbretëria: Animalia
Filumi: Chordata
Klasa: Mammalia
Rendi: Artiodactyla
Familja: Camelidae
Fisi: Camelini
Gjinia: Camelus
Linnaeus, 1758
Species

Camelus bactrianus
Camelus dromedarius
Camelus gigas (fosile)
Camelus hesternus (fosile)
Camelus sivalensis (fosile)

Deveja është kafshë përtypëse trupmadhe me këmbë të gjata, me qafë të gjatë e të përkulur, me kokë të vogël dhe me një gungë ose me dy gunga në kurriz, që përdoren në shkretëtira e në stepa të thata i kafshë ngarkese. Po ashtu nga kjo kafshë merret leshi i njohur si lesh deve. Ndërsa në popull është e njohur shprehja E bën vezën deve e cila thuhet në rastet kur dikush gjatë kallëzimit i zmadhon gjërat. [1]

Shpërndarja[redakto | redakto tekstin burimor]

Përdorimi për transport[redakto | redakto tekstin burimor]

Përdorimi në luftë[redakto | redakto tekstin burimor]

Përdorimi për ushqim[redakto | redakto tekstin burimor]

Burimi i të dhënave[redakto | redakto tekstin burimor]

  1. ^ Fjalor i Gjuhës së Sotme Shqipe - Tiranë, 1980