Mushka

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Mushka

Mushka është një kafshë shtëpiake dhe një thundrake, cila është një hibrid mes gomarit dhe pelës, ose gomaricës dhe kalit, e cila ruhet kryesisht për punë në vendet rurale dhe më pak si ushqim në vendet tona. [1] [2]

Mushka është e njohur me kokfortësin e vet dhe zakonisht në vendet tona përdoret si simbol gjate potencimit të kokëfortësisë së ndokujt. Mushka eshte me e madhja e te gjitha kafsheve shtepiake. [3]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Mule Day: A Local Legacy". americaslibrary.gov. Library of Congress. 18 dhjetor 2013. Marrë më 2014-07-16. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ "What is a mule?". The Donkey Sanctuary. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ A e dini pse mushka nuk lindë të vegjël

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 Commons: Mushka – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale
Wiki WikiFjalori: Mushka – shfletoni më shumë në fjalorin e lirë

P biology blue.png Ky artikull në lidhje me biologjinë është i cunguar. Ndihmoni dhe ju në përmirsimin e tij.