Mushka

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko
Mushka

Mushka është një kafshë shtëpiake dhe një thundrake, cila është një hibrid mes gomarit dhe pelës, ose gomarices dhe kalit, e cila ruhet kryesisht për punë në vendet rurale dhe më pak si ushqim në vendet tona.

Mushka është e njohur me kokfortësin e vet dhe zakonisht në vendet tona përdoret si simbol gjate potencimit të kokëfortësisë së ndokujt. Mushka eshte me e madhja e te gjitha kafsheve shtepiake.