Gomari

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko
Gomari.jpg

Gomari shtëpiak (Equus africanus asinus) është një kafshë shtëpiake e përhapur në gjithë botën. Forma a tij baze është gomari afrikan, kurse gomari aziatik nuk u kthye ndoshta kurrë në shtëpiak.

Karakteristikat[redakto | redakto tekstin burimor]

Në ndryshim nga kali shtëpiak, patkoii gomarit është i përshtatshëm për një ecje në një truall të gurt dhe jo të rrafshet.

Shih edhe[redakto | redakto tekstin burimor]

Lidhe faqesh[redakto | redakto tekstin burimor]

Commons-logo.svg         Wikimedia Commons ka materiale multimediale në lidhje me: Esel
Wiki WikiFjalori: Gomari – shfletoni më shumë në fjalorin e lirë