Jump to content

Kefiri

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Copa kefiri të cilat e fermentojnë qumështin

Kefiri (turqisht "köpürmek" = "shkumë") është një pije e dendur nga qumështi i cili përbëhet nga acidi karbonik dhe alkooli etilik. Origjina e kefirit është nga Kaukazi.

Kefiri fitohet ashtu që në qumështin e lopës, deles ose dhisë vendosen copa të kefirit të cilat janë simbiozë nga bakteriet e acidit laktik, streptokokeve, mikrokokeve dhe këpurdhave të cilat lihen një ose dy ditë. Kështu qumështi fermentohet. Temperatura optimale është nga 10 °C deri në 25 °C. Përmbajtja e alkoolit është nga 0,2 °C do maksimum 2 °C. Yndyra dhe proteina varet nga lloji i qumështit të përdorur. Kefiri ka shije të thartë.

Përbërja e kefirit

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Efektet shëndetësore

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]
  • rregullon tensionin e gjakut
  • vepron si antibiotik
  • forcon sistemin imunitar
  • shëron ndezjet në lukth e zorrë etj

Lidhje të jashtme

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]
Wiki WikiFjalori: Kefiri – shfletoni më shumë në fjalorin e lirë
Wikibooks:Category
Wikibooks:Category
Wikibooks ka më shumë informacione për ketë temë: