Buallica

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Buallica me të voglin e saj
Female water buffalo in Petaluma California - Sarah Stierch.jpg

Buallica kafshë shtëpiake. Është një lloj gjedhi që jeton në zona me ujë e në moçalishte. Ato përdoreshin dikur për transport pasi nuk tërhiqeshin edhe kur rrugët ishin me ujë apo baltë. Ndërkohë, edhe qumështi i tyre është i veçantë dhe pa kolesterol dhe mishi është mjaft cilësor, me shumë proteina e pa yndyrat të këqija. Buallica është femra e buallit.

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]